კინო

ოსკარის ნომინანტების სია ცნობილია

ამერიკის კინოაკადემიამ ოსკარის 90-ე დაჯილდოების ნომინანტები გამოაცხადა.

აკადემიის ახალმა პრეზიდენტმა ჯონ ბეილიმ Samuel Goldwyn Theater-ში კინოხელოვანებთან ერთად მაყურებელს წლევანდელი ფავორიტები გააცნო. დაჯილდოების ცერემონიას, რომელიც 4 მარტს გაიმართება, წელსაც ჯიმი კიმელი წაიყვანს.

შოუ თბილისის დროით 05:00-ზე საათზე დაიწყება. ღონისძიებას ტრადიციულად დოლბის თეატრი უმასპინძლებს. ამერიკული და მსოფლიო კინოს ვარსკვლავები წითელ ხალიჩაზე თბილისის დროით 02:30-დან გამოჩნდებიან.

ამერიკის კინოხელოვნების აკადემიის უმაღლესი ჯილდოს ნომინანტთა სრული სია ასე გამოიყურება:

საუკეთესო ფილმი

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი

  • გარი ოლდმანი, Darkest Hour
  • ტიმოთი შალამე, Call Me by Your Name
  • დენზელ ვოშინგტონი, Roman J. Israel, Esq.
  • დენიელ კალუია, Get Out
  • დენიელ დეი-ლუისი, Phantom Thread

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

  • ფრენსის მაკდორმანდი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • სირშა რონანი, Lady Bird
  • სალი ჰოუკინსი, The Shape of Water
  • მარგო რობი, I, Tonya
  • მერილ სტრიპი, The Post

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი კაცი

  • სემ როკველი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • უილიამ დეფო, The Florida Project
  • ვუდი ჰარელსონი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • რიჩარდ ჯენკინსი, The Shape of Water
  • კრისტოფერ პლამერი, All the Money in the World

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

  • ელისონ ჯენი, I, Tonya
  • ლორი მეტკლაფი, Lady Bird
  • ლესლი მენვილი, Phantom Thread
  • მერი ჯეი ბლიჯი, Mudbound
  • ოქტავია სპენსერი, The Shape of Water

საუკეთესო რეჟისორი

  • გილერმო დელ ტორო, The Shape of Water
  • პოლ ტომას ანდერსონი, Phantom Thread
  • ჯორდან პილი, Get Out
  • კრისტოფერ ნოლანი, Dunkirk
  • გრეტა გერვიგი, Lady Bird

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

  • The Big Sick
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

  • Call Me by Your Name
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly’s Game
  • Mudbound

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის

  • Mighty River – Mudbound
  • Mystery of Love – Call Me by Your Name
  • Remember Me – Coco
  • Stand Up for Something – Marshall
  • This Is Me – The Greatest Showman

საუკეთესო მხატვრობა

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner: 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water

კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Victoria & Abdul

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა

  • Darkest Hour
  • Wonder
  • Victoria & Abdul

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი

  • Blade Runner: 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water

საუკეთესო მონტაჟი

  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ხმის საუკეთესო მონტაჟი

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

ხმის საუკეთესო მიქსინგი

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი

  • Edith and Eddie
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote: All of Us

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

კომენტარები

კომენტარი