კინო შემოქმედებითი ინდუსტრიები

ვინ იბრძოლებს ოსკარისთვის?

ამერიკის კინოაკადემიის დაჯილდოების ცერემონია წელს უკვე 90-ედ გაიმართება. 4 მარტს, ჰოლივუდში, დოლბის თეატში დადგეგმილ ღონისძიებაზე კინოინდუსტრიის 2017 წლის საუკეთესო წარმომადგენლებს გამოარჩევენ. ცერემონიას ცნობილი ტელესახე ჯიმი კიმელი გაუძღვება.

როგორც წესი, ოსკარების დაჯილდოების ცერემონია თებერვლის თვის უკანასკნელ დღეებში იმართება, თუმცა წელს ამ მხრივ გამონაკლისი მოხდება. 2018 წლის ზამთრის ოლიმპიადის გამო, დაჯილდოების თარიღმა ერთი კვირით გადაიწია.

იქამდე, ვიდრე გამარჯვებულებს გამოავლენენ, ლოს ანჯელესში, Samuel Goldwyn Theater-ში, ნომინაციები უკვე დააკომპლექტეს. კინოაკადემიის პრეზიდენტმა ჯონ ბეილიმ 24 კატეგორიაში ”ოსკარის” მოპოვების პრეტენდენტთა ვინაობა გააჟღერა. აღსანიშანვია, რომ წელს ყველაზე მეტ– 13 ნომინაციაში მოხვდა გილერმო დელ ტოროს ფილმი “წყლის ფორმა”.

გთავაზობთ 2018 წლის დაჯილდოების კატეგორიებს და ნომინანტებს.

საუკეთესო ფილმი

Call Me by Your Name (დამიძახე შენი სახელით)
Darkest Hour (ჩერჩილი, მძიმე დროება)
Dunkirk  (დანკირკი)
Get Out (თავს უშველე)
Lady Bird (ჭიამაია)
Phantom Thread  (მოჩვენებითი ძაფი)
The Post (საიდუმლო დოკუმენტები)
The Shape of Water (წყლის ფორმა)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (სამი ბილბორდი ებინგის გარეთ, მიოსური)

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი

გარი ოლდმანი, Darkest Hour
ტიმოთი შალამე, Call Me by Your Name
დენზელ ვოშინგტონი, Roman J. Israel, Esq.
დენიელ კალუია, Get Out
დენიელ დეი-ლუისი, Phantom Thread

მთავარი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

ფრენსის მაკდორმანდი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
სირშა რონანი, Lady Bird
სალი ჰოუკინსი, The Shape of Water
მარგო რობი, I, Tonya
მერილ სტრიპი, The Post

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი მამაკაცი

სემ როკველი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
უილიამ დეფო, The Florida Project
ვუდი ჰარელსონი, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
რიჩარდ ჯენკინსი, The Shape of Water
კრისტოფერ პლამერი, All the Money in the World

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მსახიობი ქალი

ელისონ ჯენი, I, Tonya
ლორი მეტკლაფი, Lady Bird
ლესლი მენვილი, Phantom Thread
მერი ჯეი ბლიჯი, Mudbound
ოქტავია სპენსერი, The Shape of Water

საუკეთესო რეჟისორი

გილერმო დელ ტორო, The Shape of Water
პოლ ტომას ანდერსონი, Phantom Thread
ჯორდან პილი, Get Out
კრისტოფერ ნოლანი, Dunkirk
გრეტა გერვიგი, Lady Bird

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი

A Fantastic Woman (ჩილე)
The Insult (ლიბანი)
Loveless (რუსეთი)
Body and Soul (უნგრეთი)
The Square (შვედეთი)

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

საუკეთესო მუსიკა ფილმისთვის

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

საუკეთესო სიმღერა ფილმისთვის

Mighty River – Mudbound
Mystery of Love – Call Me by Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

საუკეთესო ოპერატორული ნამუშევარი

Blade Runner: 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

საუკეთესო მონტაჟი

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

ხმის საუკეთესო მონტაჟი

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

ხმის საუკეთესო მიქსინგი

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

საუკეთესო ვიზუალური ეფექტები

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

საუკეთესო დოკუმენტური ფილმი

Abacus: Small Enough to Jail
Faces/Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი

Edith and Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმი

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote: All of Us

საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

საუკეთესო მხატვრობა

Beauty and the Beast
Blade Runner: 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

კოსტიუმების საუკეთესო დიზაინი

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

საუკეთესო გრიმი და ვარცხნილობა

Darkest Hour
Wonder
Victoria & Abdul

კომენტარები

კომენტარი